Badania genetyczne to specjalistyczny wariant badań, zespolony z ludzkim DNA. Sięgniecie do fundamentów struktur ciała umożliwia na wnikliwe określenie wielu rzeczy. Realizuje się je między innymi po to, aby ustalić, czy badana osoba jest nosicielem mutacji, mogącej powodować chorobę genetyczną, jest podatna na specjalny typ nowotworu.
Badania genetyczne pozwalają oszacować ryzyko określonej choroby nowotworowej, ale należałoby pamiętać, że nawet wynik ujemny nie jest w stanie całkowicie wykluczyć zachorowania na raka. Na pojawienie się tej choroby ma nie tylko wpływ DNA, jednakowoż też styl egzystowania pacjenta,np. palenie papierosów, odżywianie się w niewłaściwy sposób, itp. Badanie genetyczne polega na teście informacji genetycznej, która może zostać pozyskana dzięki próbkom krwi lub śliny, Analizowana zostaje sekwencja materiału genetycznego DNA – poszukuje się w niej zmiany mogące wpłynąć na rozwój schorzeń genetycznych.
Testy dokonać można na wiele typów nowotworów, wobec tego jest znaczna szansa, że dowiemy się, co nam nie zagraża. Badania genetyczne zalecane są przede wszystkim osobom, w których rodzinach pojawiały się choroby nowotworowe, a także tym, którym udało się pokonać raka. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizowała je postać bezapelacyjnie zdrowa, w której rodzinie nie zanotowano przypadków nowotworów – badanie tego typu pozwoli określić jej ew. predyspozycję do zachorowania.
Badania genetyczne robione są odpłatnie przez laboratoria i specjalistyczne jednostki. Niektóre przypadki refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia – indeks refundowanych badań genetycznych znajduje się w każdej jednostce lekarskiej prowadzące tegoż typu testy. Wskazane jest dostrzec, że prócz samych badań genetycznych istnieją też poradnie genetyczne, adresowane przede wszystkim do rodziców dzieci. Należy je odwiedzać w przypadku nieprawidłowego rozwoju naszego dziecka.