Decydując się na budowę domu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, jaki projekt chcemy zrealizować, ale zwłaszcza to, na jakim terenie będziemy budować. Zarówno to czy działka jest przeznaczona pod zabudowę, czy ma status działki rolnej oraz czy obejmuje ją plan zagospodarowania przestrzennego jest istotne, jednak z perspektywy człowieka, który w budowaniu własnego domu widzi zwłaszcza możliwość stworzenia swojego bezpiecznego zakątka, schronienia dla siebie i swojej rodziny, najważniejsze powinno być zadbanie o odpowiednie wzmocnienie gruntu.

Wzmacnianie gruntów pod budowę

Wbrew pozorom jest to istotne nie tylko na terenie górzystym gdzie zdarzą się osuwiska, ale również na terenie pozornie bezpiecznym. Nasz wymarzony dom na nieodpowiednio przygotowanym podłożu może zacząć się zapadać, a to zaburzy naszą wizję bezpiecznego schronienia, naszego domu twierdzy. Dlatego przed przystąpieniem do budowy należy podjąć odpowiednie kroki. Najlepiej zlecić badanie gruntu które określi czy można na naszej działce budować i jakie działania należy podjąć aby ewentualnie móc wybudować większy, a co za tym idzie cięższy, dom.

wzmocnienie gruntu, podłoża

Metody wzmocnienia podłoża

Jeśli już wiemy na co stać grunt na naszej działce i jaki budynek chcemy na niej postawić, czas wybrać metodę którą wzmocnimy podłoże. Jest ich kilka, obecnie najpopularniejsze są dwie:
-ubijanie gruntu, niekiedy z dodatkiem żwiru. Metoda dobra zwłaszcza na lekkie konstrukcje takie jak domy budowane tzw. metodą kanadyjską
-iniekcje z masy wzmacniającej które minimalizują ryzyko zapadania się nawet większych konstrukcji.
Jak istotne jest wzmacnianie gruntów może świadczyć fakt, że wiele starszych domów, zwłaszcza tych budowanych szybko, bez szerszej wiedzy na temat budownictwa, wymagały wzmocnienia konstrukcji, poprawy fundamentów, a niekiedy nawet przestały nadawać się do zamieszkania z powodu zapadania się gruntu. Warto więc już na wczesnym etapie zadbać o prawidłowe zabezpieczenie gruntu by zaoszczędzić sobie kłopotów i kosztów w przyszłości, a zamiast tego cieszyć się bezpieczeństwem swojego domu marzeń.

http://pale-prefabrykowane.pl

Dom na dobrej podstawie – metody na wzmocnienie gruntu