Ciężko będzie sobie wyobrazić obecnie którekolwiek sprzęty techniczne, w tym maszyny, które nie byłyby wyposażone w łożysko. To oczywiście ta część sprawia, że inna część mechanizmu wykonuje ruch obrotowy, napędzając pozostałe części do działania. Z tego względu fabrykanci łożysk dokładają wszelkich starań, aby były one mocne, oraz również odporne na działanie znacznej ilości czynników, w tym na korozję bądź zatarcie.

panewki

Łożyska ślizgowe – główne rodzaje

Wśród łożysk, jakie spotykamy na polskim rynku, znaleźć możemy między innymi łożyska ślizgowe. Ich znamienną własnością jest brak ruchomych elementów pośredniczących. One same można podzielić na suche, powietrzne oraz olejowe. Te pierwsze posiadają szerokie zastosowanie w maszynach, w których połączenia cechują się niskim obciążeniem. Powietrzne używane będą głównie w urządzeniach precyzyjnych, a olejowe tam, gdzie mamy do czynienia z nader silną eksploatacją.

Z czego skonstruowane będą łożyska ślizgowe? Z elementu obrotowego, jaki wstawiony jest w panewce. Wały i panewki muszą idealnie ze sobą współpracować, tak aby wprawiać w ruch mechanizm a także uczynić jego pracę niezawodną oraz totalnie bezpieczną. Właściwością charakterystyczną panewki jest obrys który przywodzi na myśl pierścień. Niesłychanie często także w miejscu, gdzie styka się ona panewki z podzespołem obrotowym, ma osobliwe rowki, jakie sprzyjają równomiernemu rozprowadzaniu środka smarującego, zabezpieczającego przed nadmiernym tarciem. A z jakich materiałów jest wykonywana? Na rynku jest multum materiałów, z jakich wykonuje się panewki. Z tego względu możemy natknąć się na panewki skonstruowane z tworzywa sztucznego, brązu czy z szarego żeliwa. Zestawia się je zazwyczaj indywidualnie do pozostałych podzespołów sprzętu, dzięki czemu łożyska ślizgowe mogą wykonywać swoją pracę perfekcyjnie.

łożyska ślizgowe

Bez łożysk świat byłby błahy. To one napędzają machiny i te małe, i te dosyć duże, które czynią nasze życie o wiele bardziej komfortowym.

Jakie są rodzaje panewek a także łożysk ślizgowych?