Ciśnienie tętnicze to nadzwyczaj ważna wartość do diagnozy własnego organizmu. Jest ona zależna od pracy serca i od rozpiętości tętnic. Do odmierzenia wartości ciśnienia tętniczego konieczny będzie odpowiedni sprzęt, jaki spisuje wartości w mmHg.
Za prawidłowe pomiary uznaje się rozbieżności ciśnienia między 120/80 mmHg. Wiadomym jest, że niejeden układ krwionośny będzie różny i dla niejednego reguła ta będzie rozpatrywana osobno, ale o tym decyduje doktor w trakcie fachowej diagnozy.


Pomiar ciśnienia odbywać się potrzebuje w dokładnie wskazanych okolicznościach, ich nie respektowanie zdoła skutkować w osiągnięciu fałszywego rezultatu. Mierzenie musi być wykonywany w spokoju, dodatkowo rekomenduje się parominutowy odpoczynek. Najlepsza będzie poza siedząca, z ręką delikatnie opartą. Należy pomnieć, aby ramię nie zostało uciskane przez ani jeden rękaw, a nasza kończyna górna powinna być umiejscowiona na pułapie mięśnia sercowego.

Nasz ściągacz z aparatu powinien być fachowo nałożony, nie może być za wiotki ani za wąski, powinien się znajdować plus minus 2 – 3 centymetry nad łokciem. Najlepiej bywa gdy sprawdzianu ciśnienia dopełnia druga osoba, jednak gdy nie mamy tego typu opcji, musimy nie zapominać, by nie napełniać powietrza do ściągacza za pomocą ręki na której wyznaczamy ciśnienie.
Gdy doktor poleci solidne oraz metodyczne wyznaczanie ciśnienia, najkorzystniej zapisywać pomiar ciśnienia w notatniku. Taki notatnik pozwoli nam na spisywane wyników testów oraz rejestrowanie innych wiadomości, które są następnie bardzo użyteczne dla doktora.


Najpierw najkorzystniej będzie praktykować pomiar ciśnienia parę razy w czasie dnia. Rankiem, także w trakcie pracowania, po jedzeniu, a też przed zażyciem leków, oraz po ich wzięciu a także wieczorową porą. Przystanie to na całkowitą obserwację pracy mięśnia sercowego, jednak kiedy ogół się ustabilizuje, starczą w tej chwili jedynie 2 lub 3 testy dziennie.
Należy pielęgnować o własne zdrowie i monitorować swoje serce. W związku z tym nie warto płacić za dużo i gdy posiadamy słabe ciśnienie to kupujmy w aptece leki sprowadzane przez import równoległy – bywają mniej kosztowne i tak samo efektywne.

W jaki sposób obliczyć własne ciśnienie?