Cięcie w Betonie. Na czym polega?

Beton jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Nie wyobrażamy sobie bez niego budowy – znacznie zwiększa on wytrzymałość konstrukcji, dzięki czemu coraz mniej w dzisiejszych czasach słyszy się o zawalonych domach czy budynkach.

wiercenie-otworów

Z czego składa się beton? Jest on mieszaniną cementu, kruszywa i wody. Rolę kruszywa może pełnić żwir, piasek lub keramzyt. Jak widać skład jest bardzo prosty, dlatego koszty wyrobienia betonu są nadzwyczaj małe.
Pomimo swojego prostego składu, beton ma kilka cennych właściwości, które przeważyły o jego ogromnej popularności. Przed zastygnięciem jest on bardzo łatwy w obróbce, a po wyschnięciu tworzy nieprzepuszczalną dla wody, twardą skorupę. Łatwość w obróbce jest bardzo często wykorzystywana w czasie prac budowlanych. Na czym zatem polega proces obróbki betonu?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym beton może być wykorzystywany przez nas w rozmaity sposób.

1. Wycinanieciecie-betonu
Wycinanie betonu polega na pozyskiwaniu jego odpowiednich kształtów. Zawsze powinno się odbywać za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi. Zastygły beton jest bardzo twardy, dlatego do jego przecięcia powinno używać się bardzo wytrzymałych materiałów.
Najlepszym rozwiązaniem jest linia diamentowa. Cięcie przy jej pomocy jest łatwe i bardzo szybkie, nie wymaga od nas dużego wysiłku. Co prawda istnieją również inne przyrządy, jednak ze względu na oporność betonu, mogłyby bardzo szybko się zużyć.

2. Odwierty
Odwierty w betonie mogą zostać wykonane tylko przy pomocy specjalistycznego wyposażenia. Ich celem jest głównie wiercenie otworów w betonie. Do tego celu posługuje się zazwyczaj urządzeniami z diamentowym ostrzem, tzw. technika diamentowa. Może być ona wykorzystana do wiercenia w trakcie budowy budynków, wiaduktów, mostów, a także do instalacji wentylacyjnych, wodnych i grzewczych.

Wycinanie i wiercenie w betonie.