W dzisiejszych czasach budowa budynków, aren czy innych obiektów wymaga dużo większej ostrożności i wiedzy niż dawniej. Powstające budowle bardzo często wpisywane są w otoczenie innych obiektów, i muszą być tak skonstruowane, aby nie powodować żadnych zagrożeń i móc pełnić swoją rolę. Dzięki zastosowaniu grupy algorytmów wykrywanie kolizji jest łatwe i proste.

Czym jest wykrywanie kolizji? 

Wykrywanie kolizji  to grupa algorytmów, która wykorzystywana jest w grafice i symulacjach komputerowych do znajdowania kolizji w scenach wykonanych metodą dwu oraz trójwymiarową. Wykrywanie kolizji jak sama nazwa wskazuje, polega na wskazywaniu przez algorytm kolizji, które zachodzą w obrębie danych obiektów. Jego zadaniem jest znalezienie odpowiedzi na przykład na pytanie, czy możliwe jest przemieszczenie jakiego obiektu w innym kierunku.

wykrywanie kolizji

Wiedza i algorytm 

Grupa algorytmów pozwalająca na wykrywanie kolizji potrafi tylko stwierdzić czy możliwy jest ruch danego obiektu, w konkretnym kierunku, bez wskazania, kiedy nastąpi spotkanie z jakimś obiektem oraz w którym dokładnie punkcie dojdzie do kolizji. Do tego potrzeba jest już wiedza osoby kontrolującej i pracującej z programem, która posiada odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. 

Techniki wykrywania kolizji

Wykrywanie kolizji może odbywać się pomocą różnych technik i metod: 

  • metoda brył brzegowych, 
  • metoda promienia, 
  • mapa wysokości.

Wykrywanie kolizji to sprawdzony i przydatny algorytm, który ułatwia pracę w sektorze budowlany. Dowiedz się więcej na https://bimup.tech/detekcja-kolizji/!

Wykrywanie kolizji 

Dodaj komentarz