Prawo nieuczciwej konkurencji

Projekt wystroju mieszkania Kraków

Każdy przedsiębiorca dba o interesy swojej firmy zarówno w kontekście biznesowym, jak i wizerunkowym. Zdarzają się sytuacje, w których konkurencja w branży stara się zdobyć przewagę na rynku w niehonorowy, a nawet nielegalny sposób. Warto znać prawo nieuczciwej konkurencji i w sytuacji jego naruszenia zgłosić się do swoich prawników, aby odpowiednio zaradzić zaistniałej sytuacji. Nieuczciwa konkurencja zwalczana jest dzięki ustawie z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

prawo nieuczciwej konkurencji

Jakie czyny zaliczają się do nieuczciwej konkurencji?

Prawo nieuczciwej konkurencji wyznacza działania, które kwalifikują się jako czyny nieuczciwej konkurencji. Pierwszym poruszanym przez ustawę aspektem jest wprowadzanie w błąd, co dotyczy zarówno produktów czy usług jak i samego oznaczenia firmy. Istotny element prawo nieuczciwej konkurencji to naruszenie i podanie do wiadomości publicznej tajemnicy przedsiębiorstwa. Z pewnością ważnymi kwestiami są także kopiowanie towarów czy nieuczciwa reklama. Wszystkie te czyny są zabronione, a prawo nieuczciwej konkurencji określa również konsekwencje, które grożą przedsiębiorcom, którzy stosują takie metody.

Odpowiedzialność za nieuczciwe czyny

Firma, która została w jakiś sposób pokrzywdzona przez nieuczciwego przedsiębiorcę, może domagać się nie tylko zaprzestania takich działań, ale również zadośćuczynienia za straty. Co więcej, prawo nieuczciwej konkurencji określa również odpowiedzialność karną za czyny, o których mowa w ustawie. Osobie popełniającej tego rodzaju przestępstwo może grozić zarówno grzywna czy ograniczenie wolności jak i nawet pozbawienie wolności do 8 lat.

Dowiedz się więcej: https://rgw.com.pl/prawo-nieuczciwej-konkurencji/